Obilježena 80. godišnjica stradanja Dobrinjaca i rušenja zvonika
Otok Krk Vijesti – Gradske Događaji
Milovan Kirinčić 07.08.2024.
Dobrinjci od pamtivijeka slave blagdan Sv. Stjepana Prvomučenika 3. kolovoza, na blagdan našašća posmrtnih ostataka ovog nebeskog zaštitnika župe i mjesta Dobrinj, prvog kršćanskog mučenika.
Pod pučkim nazivom Stipanja jedna je od najpoznatijih i najstarijih manifestacija ne samo u Dobrinjštini, nego i na otoku Krku. Oduvijek se ujutro slavi svečanom misom u župnoj crkvi posvećenoj ovome svecu, a navečer poznatom pučkom feštom na dobrinjski placi. Tradicija se nije prekidala ni za vrijeme ratnih godina ali… ona iz 1944. ostala je trajno crnim slovima upisana u povijest Dobrinja.
U zajedničkoj organizaciji Općine Dobrinj i Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, u Dobrinju je 4. kolovoza 2024. prigodnom komemoracijom obilježena 80. godišnjice stradanja Dobrinjaca i rušenja njihova zvonika miniranjem, od strane njemačkih okupatora.
U nazočnosti žitelja tog otočnog mjesta među kojima je bilo i onih kojima su u tom tragičnom događaju stradali najbliži članovi obitelji, okupljeni su se prisjetili zvjerskog zločina događanje kojih se započelo zbivati na Stipanju 1944. godine. O tome su na komemoraciji govorili dobrinjski općinski načelnik Neven Komadina i predsjednik UABA otoka Krka prof. Darko Fanuko.
Njemački okupatorski vojnici su 3. kolovoza 1944., pretpostavlja se zbog dojave da se ondje planira održati skup mladih antifašista s područja Dobrinjštine, u Dobrinj stigli s nakanom zvjerskog zatiranja takvih aktivnosti.
Sljedećeg dana, pred tim danas prepoznatljivim simbolom Dobrinja strijeljani su mladi 16-godišnji harmonikaš Ivica Brusić, “mežnjar” (sakristan) 61-godišnji Josip Variola i 70-godišnji Anton Variola.
Nakon njihova strijeljanja, okupatori su divljanje nastavili miniranjem zvonika u kojem su, zajedno s kompletnom dokumentacijom donesenom iz dobrinjske škole i župnog ureda, prije dizanja u zrak, u prizemlje zvonika zaključali su Ivana Brusića u Antuna Pavačića koji su za divno čudo preživjeli. Spasilo ih je to što su se sklonili ispod jakog svoda kod vrata. Od siline eksplozije vrata su se otvorila te su tako ova dvojica Dobrinjaca uspjela umaknuti smrti.
Uništeni, gotovo do temelja tada srušeni zvonik bio je samo uvod u zlostavljanje žitelja tog dijela otoka Krka koje je nastavljeno i narednih nekoliko dana, pa je uz paljevinu kuća i zastrašivanje stanovništva divljanje okupacijskih snaga nastavljeno i u okolnim mjestima Polje i Šilo.
Ivan Crnčić dan nakon Stipanje odveden je u logor Dachau, gdje kasnije pogiba, a osim njega, u logorima su tada završile i Marica Mavrović (poštarica) te Olga Barbalić, koje su preživjele.
Govoreći o događajima koji, ukazali su i ponavljali Fanuko i Komadina, nisu i neće biti zaboravljeni kao što zaboravljene neće biti niti žrtve tih vremena koja se, ustvrdio je čelnik UABA, nikad više ne smiju ponoviti, okupljeni su se u ovoj prigodi prisjetili svih žrtava fašističkog terora s područja Dobrinjštine, među kojima i sudionika Narodno oslobodilačke borbe. Dirljivo je bilo prisjećanje Olge, sestre tragično stradalog Ivice Brusića.
Ukupno je s Dobrinjštine u Drugom svjetskom ratu život izgubila 101 osoba od kojih je njih 77-ero život izgubilo u svojstvo boraca, sudionika NOB-a, a 24-ero u zatvorima, logorima te kao žrtve racija koje su često provođene, rekao je Fanuko. U logorima su, također je istaknuto u ovoj prigodi, s područja Dobrinjštine završile čak 52 osobe.
Općinski načelnik Neven Komadina napomenuo je da je suradnjom dobrinjske lokalne uprave i predstavnika UABA-a otoka Krka proteklih godina diljem Dobrinjštine uređeno i postavljeno niz spomen obilježja posvećenih žrtvama tih teških vremena i strašnih događanja, kojima su se mnogi žitelji Dobrinjštine hrabro i spremno suprotstavili. Napomenimo je da su imena svih žrtava fašističkoga terora od zaborava otrgnuta postavljanjem spomen ploča zahvaljujući kojima niti jedno ime borca ili žrtve nije i neće biti “izgubljeno”.
Valja napomenuti i da je s okupljenima u prigodnom činu odavanja počasti žrtvama ovog fašističkog zločina nazočio i čelnik Udruge veterana Domovinskog rata s područja Dobrinjštine, te ujedno i predsjednik Mjesnog odbora Dobrinj, Neno Gržetić kao i da su ondje nazočni predstavnici Općine i Udruge antifašističkih boraca i antifašista, a kako se to često na Krku čini, iste težnje za slobodom, mirom i civilizacijskim vrijednostima prepoznali u idealima koji su vodili sudionike NOB-a kao i branitelje iz Domovinskoga rata.
Na kraju je položeno cvijeće pod spomen pločom na dobrinjskom zvoniku i zapaljene svijeće.
(Tekst i foto: MK)
otok-krk.org