U prelijepom parku Trga zahvalnosti u Puntu, kod spomenika Anđelu, održana je komemoracija povodom 107. godišnjice završetka Prvog svjetskog rata.
Obilježavanje je organizirala Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, uz prisustvo načelnika Općine Punat Daniela Strčića, brojnih sumještana i predstavnika gotovo svih lokalnih medija.
Komemoracija je započela polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća u spomen na sve poginule otočane s otoka Krka u Velikom ratu. Uslijedile su pozdravne riječi predsjednika Udruge Darka Fanuka i načelnika Strčića, dok je o tragediji i stradanjima krčkih obitelji govorio dr. sc. Tvrtko Božić.

Povijesni podsjetnik
Prvi svjetski rat (28. srpnja 1914. – 11. studenog 1918.), poznat i kao Veliki rat, započeo je nakon atentata na austrougarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda u Sarajevu. Sukob je izbio među tadašnjim velikim silama okupljenima u dva vojna saveza:
- Centralne sile: Njemačka, Austro-Ugarska, Osmansko Carstvo i Bugarska
- Saveznici (Antanta): Velika Britanija, Francuska, Rusija, Italija (od 1915.), SAD (od 1917.), Japan i druge zemlje
Uzroci rata bili su brojni – nacionalizam, imperijalizam, militarizam i utrka u naoružanju, uz složenu mrežu savezništava koja je Europu gurnula u sukob neviđenih razmjera.
Rat je odnio strašan danak: oko 10 milijuna poginulih vojnika, više od 20 milijuna ranjenih te milijune civilnih žrtava uslijed gladi, razaranja i epidemije španjolske gripe, koja je nakon rata odnijela još najmanje 50 milijuna života.
Prema Popisu gubitaka, s otoka Krka je u ratu sudjelovalo 462 otočana:
- 89 poginulih i umrlih,
- 203 ranjenih,
- 13 ranjenih i bolesnih ratnih zarobljenika,
- 157 ratnih zarobljenika.
Posljedice i pouka
Završetkom rata Centralne sile bile su poražene, a s europske karte nestala su četiri velika carstva: Austro-Ugarsko, Njemačko, Rusko i Osmansko. Na njihovim su se ruševinama pojavile nove države poput Kraljevine SHS, Čehoslovačke, Poljske, Finske i drugih.
Versailleski ugovor iz 1919. godine nametnuo je stroge uvjete Njemačkoj, stvarajući temelje za političku nestabilnost koja će ubrzo dovesti do novog svjetskog sukoba.
Iako su Saveznici formalno odnijeli pobjedu, cijena te pobjede bila je strašna — milijuni mrtvih, razorene zemlje i obitelji, te trajni ožiljci u kolektivnom sjećanju Europe.
Zaključak
Obilježavanje u Puntu bilo je prilika da se, uz pijetet prema svim poginulima, još jednom podsjetimo na besmislenost ratovanja i vrijednost mira koji su generacije nakon Velikog rata gradile s nadom da se takva tragedija nikada više neće ponoviti.
Tekst: Darko Fanuko
Foto: Ivo Mrljak