PUTOVANJE SLAVONIJOM

PUTOVANJE SLAVONIJOM

S antifašistima Primorsko-goranske županije smo u danima 21.-23. listopada 2022.putovali SLAVONIJOM.

 Slijeva i zdesna pratile su nas ravnice, beskrajna polja: s jednih je usjev bio tek požnjeven, druga preorana, treća već posijana. Neizmjerno bogatstvo!

Prvog dana posjetili smo OSIJEK, glavni grad Slavonije i Baranje, grad na Dravi. Posjetili smo staru gradsku jezgru TVRĐU. Najočuvanija je i najveća cjelina baroknih građevina u Hrvatskoj, a sastoji se od habsburške zvjezdaste utvrde sagrađene na desnoj obali rijeke Drave. Ušli smo kroz VODENA VRATA. U sklopu tvrđave nalazi se i VODOTORANJ. Nakon šetnje uz moćne zidine, spustili smo se na TRG SVETOG TROJSTVA i divili se zgradama koje ga okružuju (Sveučilište, zgrada Arheološkog muzeja…). U sredini trga stoji KUŽNI PIL. Primijetili smo da se mnogi objekti kulturne baštine obnavljaju. Grad se također može pohvaliti mnogim crkvama i parkovima. U gradu djeluje i udruga slovenske manjine „Stanko Vraz“.

Nastavili smo put prema BARANJI, području između Drave i Dunava, nastavku sjeveroistočne hrvatske ravnice. Iz autobusa smo promatrali naselja uz cestu s uskim, duguljastim kućama ( porez!). Posebnost su i zelene kuće u kojima žive Mađari, treća nacionalna zajednica prema popisu iz 2001. Većina stanovništva je hrvatske nacionalnosti, drugi po brojnosti su Srbi.

U Baranji su se 1944. godine vodile žestoke borbe između nacističke vojske i njenih saveznika, koji su htjeli ući u Austriju, te jedinica NOVJ, koje su oslobađale Baranju, i Crvene armije, koja je imala za cilj prijeći Dunavom u Mađarsku. Pobijedile su jedinice RA i NOVJ. Zaustavili smo se u BATINI i posjetili Spomenik Batinskoj bitci, Memorijalni kompleks Batinska bitka, Batina (Antun Augustinčić). Uz minutu šutnje sjećan položili smo cvijeće i zapalili svijeću. Posjetili smo se i pitoreskno etno selo Karanac. Najpoznatija je Ulica ZABORAVLJENIH VREMENA, u kojoj se nalazi nekoliko drvenih ambara, u kojima su svoj dom našli mnogi stari zanati, ledara, kuhinja, mlin, brijačnica… Vrlo zanimljivo!

Putovanje smo nastavili prema VINKOVCIMA, važnom željezničkom prijelazu kojeg nazivaju i „Vratima Hrvatske“. Uz Osijek je gospodarsko, administrativno i trgovačko središte Slavonije. Tu smo večerali i spavali dvije noći. Prošetali smo prekrasnom baroknom gradskom jezgrom.

Drugi dan bio je posvećen VUKOVARU, gradu heroju. Tiho, sa suosjećanjem, hodali smo od mučilišta, strelišta do groblja (skoro 1000 bijelih križeva!). Čak i sam grad djeluje kao grad duhova. Glavni dio je renoviran, nažalost ne srećete ljude. Pomalo smo zaboravili sve strahote rata kad smo se popeli liftom na vrh VODOTORNJA i imali prekrasan pogled na grad i okolicu. Nadajmo se da će se i život vratiti u grad.

DUDIK, još jedno mjesto, mjesto tužnog sjećanja. SPOMEN PARK DUDIK je ratni memorijalni park iz Drugog svjetskog rata koji se nalazi 5 km od Vukovara u istočnoj Hrvatskoj. Posvećena je 455 osoba koje su vlasti Nezavisne Države Hrvatske pogubile tijekom Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji. I mi smo se poklonili ovim žrtvama, položili cvijeće i zapalili svijeću.

Zadnji dan smo stigli u ILOK. llok je grad u Hrvatskoj koji administrativno pripada Vukovarsko-sremskoj županiji. To je najistočnije naselje Republike Hrvatske, smješteno iznad rijeke Dunav na granici sa Srbijom na Fruškoj gori, među vinogradima. (Wikipedia). Prvo smo posjetili MUZEJ koji se nalazi u palači Odescalchi. U pratnji vodiča putovali smo kroz tisućljeća. Muzej ima prekrasne prostorije u kojima prošlost doslovno oživljava. Najprije nas je vremeplov s obiljem eksponata stavio u bakreno doba (rekonstrukcija kuće, keramika), a potom je došla rana rimska antika (ranorimsko groblje…). Romanika (stup, janje božje). Zlatno doba srednjovjekovnog Iloka (12.-15. st.). Razdoblje osmanske vladavine (1526.-1688.: oružje, posuđe…) Posttursko razdoblje, Iločko vlastelinstvo pod vlašću kneževa Odescalchija. Barokni salon. Građanska spavaća soba, kuhinja blagovaonica, 19. stoljeće). Prikaz seoskog ambijenta (nošnje, proizvodi, zanati…). Slovački mladenci. Prvi svjetski rat, AO poraz, slike i predmeti. Razdoblje NDH, partizanski pokret, nova Jugoslavija. Domovinski rat. Galerija. Budući da je muzej bio pod zaštitom UNPROFOR-a, nije pretrpio razaranje. Na dan našeg posjeta pripadnici slovačke nacionalnosti imali su svoj godišnji praznik. Sreli smo lijepe mlade žene i nekoliko mladića u nošnjama. Posjetili smo i ILOČKE VINSKE PODRUME. Kraj je poznat po vinu tramincu kojeg je kušala i pokojna kraljica Elizabeta. Izlet smo završili kratkim zaustavljanjem u SLAVONSKOM BRODU koji nas se oduševio. Živahno je to mjesto s puno mladih ljudi koji uživaju u lijepom, sunčanom, toplom nedjeljnom popodnevu, baš poput nas.

Obogaćeni mnogim dojmovima, i tužni i veseli, vratili smo se kući. Majda Valenčič i ja osjećale smo se ugodno u društvu hrvatskih suputnika. Hvala  na prijatnom druženju!

Marica Gaberšnik