JURANDVOR – SPOMENIK POGINULIM MJEŠTANIMA JURANDVORA I BATOMLJA.
Spomenik poginulim mještanima Jurandvora i Batomlja u Domovinskom ratu 1991. – 1995. i II. svjetskom ratu 1941. – 1945.
Nema povezanih spomenika.
Ovo selo bilo je sjedište K.N.0.0. i centar okupljanja svih političkih i vojnih rukovodilaca, koji su rukovodili borbom naroda kotara Krk u toku NOB u vremenu od prosinca 1943. god. do oslobođenja, travnja 1945. god. za vrijeme dok su njemački fašisti držali pod okupacijom područja našeg kotara.
Podignuto u znak vječne uspomene povodom desetogodišnjice narodnog ustanka u Hrvatskoj srpnja 1951. godine.
Sva ta sjećanja opisana su u knjizi „Udarna grupa otoka Krka“ i zorno prikazuju pravu ratnu dramu ovoga ustaničkog područja na kome se ponekad znalo zadržavati i do stotinu boraca Udarne grupe. Iz njihovih se sjećanja može razabrati da je malo selo Hlapa bilo, zapravo kotarski centar. Hlapa se smatrala političkim centrom otpora na Dobrinjštini. Bila je poznata u svim selima otoka kao “pojam novog i nada u ljepšu budućnost”. Prisjećajući se načina dopremanja i spremanja materijala u tajne bunkere, svjedoci posebno ističu da se hrana nije iskrcavala izravno u selu, nego je ostavljana na dogovorenim lokacijama prije Hlape, gdje su po nju dolazili mladi aktivisti NOP-a, te je donosili u selo, prepakirali u vreće od po 20 kg i potom spremali u bunkere, čime se dodatno osiguravala tajnost opskrbe boraca na otoku i na kopnu.
Spomenik poginulim mještanima Jurandvora i Batomlja u Domovinskom ratu 1991. – 1995. i II. svjetskom ratu 1941. – 1945.
Zajednički spomenik poginulim poginulim braniteljima Domovinskog rata 1991. – 1995. – poginulim borcima iz Narodno oslobodilačkog rata i poginulim otočanima u Prvom svjetskom ratu.
Spomenik je postavljen 2006. godine u centralnom parku u Krku.Izgradnju je financirala radna organizacija GP Krk (povodom njihove 50. godišnjice) na inicijativu UABA.
U pripremi je rekonstrukcija spomenika i dodavanje natpisa za pognulie otočane u I. svjetskom ratu 1914. do 1918. godine.
Na vrhu spomenika uklesano je “SJEĆANJE NA KRČANE POGINULE U SVIM RATOVIMA” dok na bočnim pločama stoje natpisi:
Bočna ploča-a: PRVI SVJETSKI RAT 1914.-1918.
Bočna ploča-c: ANTIFAŠISTIČKA BORBA1941.-1945.
Bočna ploča-d: DOMOVINSKI RAT 1991.-1995.