Putovanje za Bugarsku – 2.10. – 8.10. 2023

PUTOVANJE ZA BUGARSKU 2.10. – 8.10.2023.

I ove godine Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka organizirala je putovanje za svoje članove, a ove godine izbor je pao na Bugarsku. Sedmodnevnom putovanju odazvalo se je 46 članova sa cijelog otoka Krka.

  1. dan: KRK – BEOGRAD cca. 580 km

U ranim jutarnjim satima, 2. listopada krećemo na put prema destinaciji koju nikada nismo posjetili. Nakon što smo se svi prema planu ukrcali krećemo prema Zagrebu gdje nam se pridružuje naš pratitelj putovanja gosp. Aleksandar, koji je savjesno i profesionalno brinuo o nama tijekom cijelog putovanja.

                    Uz povremena zaustavljanja i dolazimo u Beograd  u 11 sati, ispred Hrama Sv. Save nalazimo se sa lokalnom vodičicom od kuda započinje naš razgled grada: – Hram Sv. Save,  Skupština,  Trg Terazije, – Andrićev venac, Vukov spomenik, Bulevar kralja Aleksandra, Studentski trg., Kalemegdan, Bajrakli džamija, Knez Mihajlova, Trg Republike… Slobodno vrijeme u centru grada koristimo za razgled i ručak, nakon čega odlazimo u hotel Lav i smještamo se po sobama.

Nakon kratkog odmora odlazimo na poznatu i impresivnu Skadarliju gdje smo u restoranu Tri šešira imali organiziranu večeru sa nacionalnim delicijama i nacionalnom muzikom. Prilično umorni vraćamo se u hotel.

 

  1. dan: BEOGRAD – SOFIA cca. 400 km

Drugi dan započinje doručkom nakon čega se odjavljujemo iz hotela te slijedi vožnja prema Bugarskoj uz usputna zaustavljanja.

Sama granica Srbija – Bugarska, iako ulazimo ponovno u EU, ne ostavlja dobar dojam.

U Sofiju dolazimo u 17:30 i odlazimo u hotel Astoria Grand hotel, nakon večere odlazimo u razgled centra Sofije i njihova korza.

  1. dan: SOFIA

Nakon doručka upoznajemo lokalnu vodičicu gospođu Veselu i odlazimo u razgled grada.

Počinjemo sa Katedralom Aleksandra Nevskog sa svojom zlatnom kupolom – jedna od najvećih pravoslavnih katedrala na svijetu i najpoznatija znamenitost Bugarske.

Zgrada Parlamenta, Trg Alexandra Batenberga – glavni gradski trg, Crkva Svete Sofije – druga najstarija crkva u Sofiji iz 6 st., Predsjednička palača, Rotunda Svetog Juraja, ruska crkva Svetog Nikolaja, Narodno kazalište, crkva Svete Petke Samardžijske, te Banya Bashi đamija – jedina preostala aktivna đamija u Sofiji, poznata po svojoj 15 metarskoj kupoli, koju je dizajnirao najveći arhitekt Otomanskog carstva, Mimar Sinan.

U popodnevnim satima nakon pauze krećemo u razgled srednjovjekovne bugarske pravoslavna crkva Bojana, koja je pod zaštitom UNESCO-a, a smještena je u sofijskom predgrađu Boiana.

Nakon povratka u hotel slijedi kraći predah i odlazak na tradicionalnu bugarsku večeru sa folklornim programom. Povratak u hotel i noćenje.

  1. dan: SOFIA – RILA – PLOVDIV cca. 400 km

Nakon doručka i odjave iz hotela slijedi vožnja do jedne od najvećih atrakcija Bugarske, SAMOSTANA RILA, kojeg je UNESCO zaštitio još prije 35 godina kao važan dio svjetske baštine.

Samostan RILA se smatra jednim od najznačajnijih kulturnih, povijesnih i arhitektonskih znamenitosti, ne samo Bugarske, već i cijele jugoistočne Europe kojeg

godišnje posjeti skoro milijun turista. Samostan se nalazi u predivnom prirodnom okruženju nacionalnog parka RILA, a u njemu i dan danas živi 60-ak redovnika. Slobodno vrijeme proveli smo u ugostiteljskom dijelu samostana.

Nastavak vožnje prema Plovdivu – najljepšem gradu Bugarske i antičkom gradu starijem od Atene.

Plovdiv je smješten na rijeci Marici, a ime mu je dao Filip II. Makedonski.

Plovdiv ima preko šest tisućljeća bogatu povijest, te je s punom zaslugom u 2019.g. preuzeo titulu Europske prijestolnice kulture.

Smještamo se u hotel Imperial te nakon večere odlazimo u razgled lijepo uređenog i osvjetljenog centra grada. Plovdiv je prije Sofije bio glavni grad Bugarske i opravdano, jer grad odiše spomenicima, arhitekturom i urednošću kao prava Europska prijestolnica.

 

  1. dan: PLOVDIV

Nakon doručka, u hotelskoj sali, upoznajemo se sa lokalnim vodičem gosp. Stojanom i poviješću Plovdiva kao i planom obilaska.

Autobusom odlazimo do centra grada u obilazak znamenitosti starog grada među kojima se izdvajaju izuzetno dobro očuvani rimski amfiteatar, te rimski stadion iz 2st. koji je jedna od najvećih i najbolje očuvanih građevina na balkanskom poluotoku iz doba antičkog Rima – Borisov vrt – Spomenik Milyu – glavna gradska ulica Glavnata – Džamija Dzhumaya, građena za vrijeme Sultana Murata II.

Penjemo se prema starom gradu, pokraj Crkve presvete Bogorodice, važne lokacije iz bugarskog nacionalnog preporoda, do najpoznatije lokacije Plovdiva, Plovdivskog teatra.

Slijedi šetnja starim gradom gdje smo vidjeti neke od najbitnijih lokacija:

Derviški samostan – Crkva svetog Konstantina i Elene – prekrasna zgrada etnografskog muzeja koja se nalazi u sklopu turske kuće iz 19 stoljeća – Kuća balabanov – Kuća Hindliyan, te razgled završavamo na Nebet tepe, jednom od 7 brežuljaka, na kojem se ujedno nalaze i ostatci antičkog naselja iz 4. stoljeća pr.Kr.

Slobodno vrijeme koristimo za okrijepu i kupovinu suvenira. Slijedi povratak u hotel, večera i noćenje.

  1. dan: PLOVDIV – NIŠ cca. 320 km

Nakon ranog doručka odjavljujemo se iz hotela i slijedi vožnja prema Srbiji. Nakon dužeg čekanja na granici Bugarske dolazimo u Niš, najveći grad jugoistočne Srbije koji je u prošlosti bio administrativni, vojni i trgovinski centar različitih država, odnosno carstava kojima je pripadao. To je rodni grad rimskog imperatora Konstantina Velikog koji je Milanskim ediktom 313. godine priznao kršćanstvo kao religiju Rimskog carstva.

Uz put se zaustavljamo kod muzeja, kapelice Ćele-kule da bi se upoznali sa njenom poviješću i nastankom.

Ćele-kula je spomenik iz Prvog srpskog ustanka koji je u znak odmazde tadašnja Turska vlast u Srbiji izgradila od lubanja poginulih srpskih ratnika u bici na Čegru.

Odlazimo u centar grada gdje dobivamo slobodno vrijeme.

Na dogovorenom mjestu nalazimo se sa lokalnim vodičem Aleksandrom i krećemo u razgled glavnih gradskih znamenitosti: Niška tvrđava, Kazandžijsko sokače – posljednja sačuvana ulica nekadašnje niške čaršije, koja je početkom 19. stoljeća bila sjedište obrtnika.

Autobusom krećemo prema hotelu Tami Residence gdje se smještamo i nakon kratke pauze idemo na Večeru.

  1. dan: NIŠ – KRK cca. 800 km

Nakon doručka se odjavljujemo iz hotela i nakon kraće vožnje dolazimo do Memorijalnog logora „12 Februar” . Ovaj logor je osnovan od strane Nijemaca u rujnu 1941.g. Oko 30000 zatvorenika je prošlo ovim logorom, a njih cca. 10000 je streljano na Bubnju. U zgradi logora je 1967. g. , na 25. godišnjicu od proboja logoraša otvoren memorijalni muzej.

Po razgledanju muzeja autobusom odlazimo u Memorijalni park Bubanj koji se nalazi jugozapadno od centra grada na pošumljenom uzvišenju zvanom Bubanj. Kod spomen ploče poginulima polažemo vjenčić te nakon toga šetnjom obilazimo kompleks spomen parka.

Tijekom 2. svjetskog rata ovo mjesto je bilo jedno od najvećih stratišta na području Jugoslavije. Procjenjuje se da je ovdje streljano između 10. 000 i 15. 000 ljudi.

Spomenik koji se sastoji od 3 šake različitih veličina koje simboliziraju stradavanje djeteta, majke i oca je otkriven na dan oslobođenja Niša 14.10.1963. godine.

Nakon razgleda i zajedničkog fotografiranja krećemo autobusom prema Krku.

Uz usputna zaustavljanja, radi odmora, dolazimo na krčki most gdje iskrcavamo prve putnike, a u sam grad Krk dolazimo u 23:30 sati.

Ovime je završeno naše sedmodnevno putovanje, na kojem smo autobusom prešli ukupno 2870 kilometara.

Zadovoljni i puni utisaka vraćamo se svojim svakodnevnim obavezama, a planirat ćemo ponovno putovanje za sljedeću godinu.