Obilježen 17. travanj, Dan oslobođenja otoka Krka

Prije 77 godina točnije 17. travnja 1945. godine otok Krk je jednodnevnom borbenom partizanskom akcijom oslobođen od fašističkog okupatora, te se svake godine 17. travnja obilježava kao Dan oslobođenja otoka Krka.

Uoči 17. travnja, Dana oslobođenja otoka Krka cvijeće su na spomenike poginulim otočanima u svim otočnim centrima i Gradu Krku položile delegacije podružnica Udruge i predstavnici lokalne samouprave.

Grad Krk:

U Gradu Krku, kraj spomenika na krčkom groblju i centralnog spomenika NOR-a i Domovinskog rata u gradskom parku cvijeće i svijeće je položila delegacija u sastavu Gradonačelnik Darijo Vasilić, Darko Fanuko predsjednik udruge, Kata Panić tajnica udruge i Dragan Toljanić predsjednik podružnice Grada Krka kao i članovi UABA podružnice Grada Krka.

Sa područja Grada Krka poginulo je 117 boraca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/10/11/poginuli-borci-nor-a-podrucje-grada-krka/

Punat Stara Baška:

Povodom dana oslobođenja otoka Krka 17.travnja 1945. godine, uoči 77.obljetnice ovog povijesnog dana za naš otok načelnik Općine Punat Daniel Strčić i predsjednik UABA podružnice Punat Sretan Kirinčić sa suradnicima položili su vijence i zapalili svijeće na spomenik na Trgu zahvalnosti u Puntu čime su odali počast žrtvama rata.

Sa područja Punta i Stare Baške poginula su  94 borca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/10/10/poginuli-u-nor-u-podrucje-opcine-punat/

Malinska Dubašnica:

U Općini Malinska Dubašnica načelnik Općine Malinska Dubašnica Robert Anton Kraljić i predstavnici Antifašističkih boraca naše Općine položili su vijence i zapalili svijeće na spomeniku palim borcima NOB-a i hrvatskim braniteljima iz domovinskog rata te na groblju u Bogovićima čime su odali počast žrtvama rata.

Iz mjesta Malinska Dubašnica poginula  su 42 borca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/11/08/poginuli-u-nor-u-podrucje-opcine-malinska-dubasnica/

Baška:

Predstavnici Općine Baška, u prigodi Dana oslobođenja otoka Krka, svake godine zajedno s predstavnicima Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, polažu vijence na spomenike u Baški, Jurandvoru i Dragi Bašćanskoj.

Delegacija u sastavu  Općinski načelnik Toni Juranić, predsjednica općinskog Vijeća Tanja Grlj, i voditelj Odsjeka načelnika Darko Krpan sa predstavnicima UABA podružnice Baška, koji su tom prigodom upalili svijeće i minutom šutnje odali počast poginulim antifašističkim borcima i hrvatskim braniteljima.

Sa područja Općine Baška poginulo je 86 boraca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/10/10/poginuli-sa-podrucja-opcine-baska-u-nor-u/

Dobrinj:

U Općini Dobrinj kraj spomenika poginulim borcima NOR-a u Polju položeno je cvijeće od strane delegacije Načelnika Općine Dobrinj Nevena Komadine predsjednice podružnice Uaba Marice Pavačić sa članicama. Izvršnog odbora.

Sa područja Općine Dobrinj poginulo je 101 boraca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/10/10/poginuli-u-nor-u-podrucje-opcine-dobrinj/

Omišalj:

Uoči dana oslobođenja otoka Krka načelnica Općine Omišalj i predstavnik podružnice UABA iz naše općine položili su vijenac i zapalili svijeću kod spomenika u parku Sv. Mikul.

Iz mjesta Njivice Omišalj poginulo je 26 boraca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/11/08/poginuli-u-nor-u-podrucje-opcine-omisalj-njivice/

Šotovento.

Članovi UABA podružnice Šotovento cvijeće su položili kod spomenika poginulima u mjestima Skrpčići i Bajčići.

Pregled poginulih područja Šotovento možete pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/10/11/poginuli-borci-i-aktivisti-nar-a-sotovento/

Kornić:

U mjestu Kornić kod centralnog spomenika cvijeće su položili članovi podružnive mjesta Kornić.

Pregled poginulih područja Šotovento Iz mjesta Kornić Muraj Lakmartin, Kampelje može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/11/08/poginuli-u-nor-u-podrucje-podruznice-kornic/

Vrbnik:

Kod spomenika pogunulim borcima NOR-a i žrtvama fašističkog terora u Risiki i Vrbniku cvijeće i svijeću položila je tajnica udruge.

Iz mjesta Vrbnik, Garica i Risika poginua  su 73 borca i žrtava fašističkog terora. Pregled poginulih može pogledati ovdje: https://uaba-otoka-krka.hr/2020/11/08/poginuli-u-nor-u-podrucje-opcine-vrbnik/

UKUPAN PROJ POGINULIH BORACA I ŽRTAVA FAŠISTIČKOG TERORA SA PODRUČJA OTOKA KRKA 539

Podružnica Grad Krk.

Podružnica Baška.

Podružnica Dobrinj.

Podružnica Malinska.

Podružnica Punat.

Podružnica Omišalj.

Podružnica Šotovento.

Podružnica Kornić.

 

Vrbnik.